Crydom B53TP25C-10
B53TP25C-10 picture photo
Mfg. Part Number
B53TP25C-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR IP20 25A 3PHAS PNL MNT
Datasheet Download
B53TP25C-10.pdf
Availability of B53TP25C-10
QUANTITY
B53TP25C-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of B53TP25C-10
Internal Part NumberEIS-B53TP25C-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D Model53TP IP20 Series.sat53TP IP20 Series.dwg53TP IP20 Series.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
Series53TP
PackagingTube
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load48 ~ 530 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B53TP25C-10
Related LinksB53TP, B53TP25C-10 Datasheet, Crydom Distributor
B53TP25C-10 Details Description
Related parts for B53TP25C-10
RES 470 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 49000UF 7.5V SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 450A DO200AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4X2SON datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 48 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 650MA 190 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
150UF 10V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf