EDAC Inc. B57-050-220-202
B57-050-220-202 picture photo
Mfg. Part Number
B57-050-220-202
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN RECEPT 50POS PRESSFIT
Datasheet Download
B57-050-220-202.pdf
Availability of B57-050-220-202
QUANTITY
B57-050-220-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of B57-050-220-202
Internal Part NumberEIS-B57-050-220-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesB57, MDR
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions50
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Flange FeatureInsert, Threaded (4-40)
Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B57-050-220-202
Related LinksB57-050, B57-050-220-202 Datasheet, EDAC Inc. Distributor
B57-050-220-202 Details Description
Related parts for B57-050-220-202
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC COMP DUAL OFFSET LV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 7POS PNL MNT datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 8OUT 6'C datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW SOD323 datasheet.pdf
LED COB SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1MM 30POS R/A SMD datasheet.pdf