EPCOS (TDK) B57211P250M301
B57211P250M301 picture photo
Mfg. Part Number
B57211P250M301
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 25 OHM 20% 2.5A 13MM
Datasheet Download
B57211P250M301.pdf
Availability of B57211P250M301
QUANTITY
B57211P250M301 Order Process
Ship out your order
Specifications of B57211P250M301
Internal Part NumberEIS-B57211P250M301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Featured ProductUL Approved Inrush Current Limiters
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
SeriesP11
PackagingBulk
R @ 25°C25 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max2.5A
R @ Current0.487 Ohm
Diameter0.511" (13mm)
Approvals-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B57211P250M301
Related LinksB57211P, B57211P250M301 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B57211P250M301 Details Description
Related parts for B57211P250M301
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf