EPCOS (TDK) B58033I5206M001
B58033I5206M001 picture photo
Mfg. Part Number
B58033I5206M001
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20UF 500V 6-DIP
Datasheet Download
B58033I5206M001.pdf
Availability of B58033I5206M001
QUANTITY
B58033I5206M001 Order Process
Ship out your order
Specifications of B58033I5206M001
Internal Part NumberEIS-B58033I5206M001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileCeralink Presentation from TDK
Featured ProductCeraLink Capacitors
PCN Design/SpecificationB58031I5105M002
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralink™ SP
PackagingTube
Capacitance20µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case6-DIP
Size / Dimension1.299" L x 0.866" W (33.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B58033I5206M001
Related LinksB58033I, B58033I5206M001 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B58033I5206M001 Details Description
Related parts for B58033I5206M001
DSUB CABL-AMU15K/ AE15M / X datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 392 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 416PBGA datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT SOT23-3 datasheet.pdf
25.4MM X 41.9MM 1=25/PK datasheet.pdf
RES 125K OHM 0.4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SLMT,1F,SNB datasheet.pdf
SINGLE M30 SHORT PW 2M NPN NO datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf