EPCOS (TDK) B59890C160A70
B59890C160A70 picture photo
Mfg. Part Number
B59890C160A70
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 35MA 110V RAD
Datasheet Download
B59890C160A70.pdf
Availability of B59890C160A70
QUANTITY
B59890C160A70 Order Process
Ship out your order
Specifications of B59890C160A70
Internal Part NumberEIS-B59890C160A70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series-
PackagingBulk
Voltage - Max110V
Current - Max200mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Trip (It)70mA
R Min/Max78.70 ~ 150.0 Ohm
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B59890C160A70
Related LinksB59890, B59890C160A70 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B59890C160A70 Details Description
Related parts for B59890C160A70
RES SMD 16 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 28SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A SMA datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 6.5MM 10.55" datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIGMA 16-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 490MA 960 MOHM datasheet.pdf