EPCOS (TDK) B64290L657X37
B64290L657X37 picture photo
Mfg. Part Number
B64290L657X37
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE TOROID 6.4UH T37
Datasheet Download
B64290L657X37.pdf
Availability of B64290L657X37
QUANTITY
B64290L657X37 Order Process
Ship out your order
Specifications of B64290L657X37
Internal Part NumberEIS-B64290L657X37
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB64290
Core TypeToroid
Inductance Factor (Al)6.4µH
Tolerance±25%
GapUngapped
Effective Permeability (µe)-
Initial Permeability (µi)6100
MaterialT37
Core Factor (ΣI/A) mm-11.19
Effective Length (le) mm77.02
Effective Area (Ae) mm²64.66
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³4980
FinishEpoxy
Supplier Device PackageR 30.5 x 20 x 12.5
Height13.50mm
Length-
Width-
Diameter32.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B64290L657X37
Related LinksB64290, B64290L657X37 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B64290L657X37 Details Description
Related parts for B64290L657X37
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK 0.8V 0.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf
DIODE TUNING 12V 50MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN CAP FOR .3K. PLUG datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R042FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 5KEY 20VQFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf