EPCOS (TDK) B65531D250A48
B65531D250A48 picture photo
Mfg. Part Number
B65531D250A48
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE P 250NH N48
Datasheet Download
B65531D250A48.pdf
Availability of B65531D250A48
QUANTITY
B65531D250A48 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65531D250A48
Internal Part NumberEIS-B65531D250A48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65531
Core TypeP
Inductance Factor (Al)250nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)199
Initial Permeability (µi)-
MaterialN48
Core Factor (ΣI/A) mm-11
Effective Length (le) mm15.9
Effective Area (Ae) mm²15.9
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³253
FinishUncoated
Supplier Device PackageP 11 x 7
Height3.30mm
Length-
Width-
Diameter11.30mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65531D250A48
Related LinksB65531, B65531D250A48 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65531D250A48 Details Description
Related parts for B65531D250A48
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
OSC VCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3MH 500MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 19SIP datasheet.pdf
FAN 24VDC 60X15MM 2WR datasheet.pdf