| Internal Part Number | EIS-B65531DR33 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Magnetics - Transformer, Inductor Components | |
| Family | Ferrite Cores | |
| Series | B65531 | |
| Core Type | P | |
| Inductance Factor (Al) | 780nH | |
| Tolerance | -20%, +30% | |
| Gap | Ungapped | |
| Effective Permeability (µe) | 620 | |
| Initial Permeability (µi) | 750 | |
| Material | M33 | |
| Core Factor (ΣI/A) mm-1 | 1 | |
| Effective Length (le) mm | 15.9 | |
| Effective Area (Ae) mm² | 15.9 | |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm² | - | |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ | 253 | |
| Finish | Uncoated | |
| Supplier Device Package | P 11 x 7 | |
| Height | 3.30mm | |
| Length | - | |
| Width | - | |
| Diameter | 11.30mm | |