EPCOS (TDK) B65541T250A48
B65541T250A48 picture photo
Mfg. Part Number
B65541T250A48
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE P 250NH N48
Datasheet Download
B65541T250A48.pdf
Availability of B65541T250A48
QUANTITY
B65541T250A48 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65541T250A48
Internal Part NumberEIS-B65541T250A48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65541
Core TypeP
Inductance Factor (Al)250nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)159
Initial Permeability (µi)-
MaterialN48
Core Factor (ΣI/A) mm-10.8
Effective Length (le) mm20
Effective Area (Ae) mm²25
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²20
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³500
FinishUncoated
Supplier Device PackageP 14 x 8
Height4.25mm
Length-
Width-
Diameter14.30mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65541T250A48
Related LinksB65541, B65541T250A48 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65541T250A48 Details Description
Related parts for B65541T250A48
CABLE TIE INTERMED 40# BLK 11.1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 6.04A 8TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
ADAPTER 100-TQFP ISPCLK5620V/VA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W T18 datasheet.pdf