EPCOS (TDK) B65651T160G48
B65651T160G48 picture photo
Mfg. Part Number
B65651T160G48
Brief Description
FERRITE CORE P 160NH N48
Datasheet Download
B65651T160G48.pdf
Availability of B65651T160G48
QUANTITY
B65651T160G48 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65651T160G48
Internal Part NumberEIS-B65651T160G48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65651
Core TypeP
Inductance Factor (Al)160nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)77
Initial Permeability (µi)-
MaterialN48
Core Factor (ΣI/A) mm-10.6
Effective Length (le) mm25.9
Effective Area (Ae) mm²43
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³1114
FinishUncoated
Supplier Device PackageP 18 x 11
Height5.30mm
Length-
Width-
Diameter18.40mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65651T160G48
Related LinksB65651, B65651T160G48 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65651T160G48 Details Description
Related parts for B65651T160G48
ASSY GUARD/CVR/SCREEN/FLTR 80X80 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
SENS 3000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 400mA (Flash) Camera Flash 8-TDFN (2x3) datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf