EPCOS (TDK) B65803A160A48
B65803A160A48 picture photo
Mfg. Part Number
B65803A160A48
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE RM 160NH N48
Datasheet Download
B65803A160A48.pdf
Availability of B65803A160A48
QUANTITY
B65803A160A48 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65803A160A48
Internal Part NumberEIS-B65803A160A48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65803
Core TypeRM
Inductance Factor (Al)160nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)243
Initial Permeability (µi)-
MaterialN48
Core Factor (ΣI/A) mm-11.9
Effective Length (le) mm21
Effective Area (Ae) mm²11
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³231
FinishUncoated
Supplier Device PackageRM 4
Height5.25mm
Length11.00mm
Width4.60mm
Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65803A160A48
Related LinksB65803, B65803A160A48 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65803A160A48 Details Description
Related parts for B65803A160A48
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
COLLET FFA.1S. - 4.7MM DIA datasheet.pdf
IC FREQUENCY SYNTHESIZER 6PIN datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
BERG 0.100" DUAL datasheet.pdf
Isolated, High-Density, Eighth-Brick 100W DC/DC Converters datasheet.pdf