EPCOS (TDK) B65805CR48
B65805CR48 picture photo
Mfg. Part Number
B65805CR48
Brief Description
FERRITE CORE RM 1.8UH N48
Datasheet Download
B65805CR48.pdf
Availability of B65805CR48
QUANTITY
B65805CR48 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65805CR48
Internal Part NumberEIS-B65805CR48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65805
Core TypeRM
Inductance Factor (Al)1.8µH
Tolerance-20%, +30%
GapUngapped
Effective Permeability (µe)1430
Initial Permeability (µi)-
MaterialN48
Core Factor (ΣI/A) mm-11
Effective Length (le) mm20.8
Effective Area (Ae) mm²20.8
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³433
FinishUncoated
Supplier Device PackageRM 5
Height5.25mm
Length14.60mm
Width6.80mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65805CR48
Related LinksB6580, B65805CR48 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65805CR48 Details Description
Related parts for B65805CR48
IC COMP NANOPOWER W/REF 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 6.20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 672UBGA datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 750MHZ 8TSSOP datasheet.pdf