EPCOS (TDK) B65807J250A41
B65807J250A41 picture photo
Mfg. Part Number
B65807J250A41
Brief Description
FERRITE CORE RM 250NH N41
Datasheet Download
B65807J250A41.pdf
Availability of B65807J250A41
QUANTITY
B65807J250A41 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65807J250A41
Internal Part NumberEIS-B65807J250A41
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65807
Core TypeRM
Inductance Factor (Al)250nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)155
Initial Permeability (µi)2800
MaterialN41
Core Factor (ΣI/A) mm-10.78
Effective Length (le) mm28.6
Effective Area (Ae) mm²36.6
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²31
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³1050
FinishUncoated
Supplier Device PackageRM 6
Height6.25mm
Length17.90mm
Width8.20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65807J250A41
Related LinksB65807, B65807J250A41 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65807J250A41 Details Description
Related parts for B65807J250A41
THYRISTOR DUAL 1400V 450A datasheet.pdf
BIT SET ASSORTED W/CASE 27PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
IC RX AM/FM/WB RDS/RBDS 20UQFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33.2 OHM 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
FIELD PROGRAMMER CMEMS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf