EPCOS (TDK) B65811J400A87
B65811J400A87 picture photo
Mfg. Part Number
B65811J400A87
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE RM 400NH N87
Datasheet Download
B65811J400A87.pdf
Availability of B65811J400A87
QUANTITY
B65811J400A87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65811J400A87
Internal Part NumberEIS-B65811J400A87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65811
Core TypeRM
Inductance Factor (Al)400nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)189
Initial Permeability (µi)2200
MaterialN87
Core Factor (ΣI/A) mm-10.59
Effective Length (le) mm38
Effective Area (Ae) mm²64
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²55
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³2430
FinishUncoated
Supplier Device PackageRM 8
Height8.25mm
Length23.20mm
Width11.00mm
Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65811J400A87
Related LinksB65811, B65811J400A87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65811J400A87 Details Description
Related parts for B65811J400A87
BERGSTIK II SR RIGHT ANG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 230-1 datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 8POS SINGLE datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 160MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 10W 2959 WIDE datasheet.pdf