EPCOS (TDK) B65839A250E87
B65839A250E87 picture photo
Mfg. Part Number
B65839A250E87
Brief Description
FERRITE CORE EP 250NH N87
Datasheet Download
B65839A250E87.pdf
Availability of B65839A250E87
QUANTITY
B65839A250E87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65839A250E87
Internal Part NumberEIS-B65839A250E87
FamilyFerrite Cores
SeriesB65839
Core TypeEP
Inductance Factor (Al)250nH
Tolerance±7%
GapGapped
Effective Permeability (µe)303
Initial Permeability (µi)2200
MaterialN87
Core Factor (ΣI/A) mm-11.52
Effective Length (le) mm15.7
Effective Area (Ae) mm²10.3
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²8.5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³162
FinishUncoated
Supplier Device PackageEP 7
Height3.75mm
Length9.40mm
Width6.50mm
Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65839A250E87
Related LinksB65839, B65839A250E87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65839A250E87 Details Description
Related parts for B65839A250E87
TRANS PNP 250V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 15.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 2W DC SPST 2M datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf