EPCOS (TDK) B65841A63A38
B65841A63A38 picture photo
Mfg. Part Number
B65841A63A38
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE EP 63NH T38
Datasheet Download
B65841A63A38.pdf
Availability of B65841A63A38
QUANTITY
B65841A63A38 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65841A63A38
Internal Part NumberEIS-B65841A63A38
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65841
Core TypeEP
Inductance Factor (Al)63nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)85
Initial Permeability (µi)2300
MaterialT38
Core Factor (ΣI/A) mm-11.7
Effective Length (le) mm19.2
Effective Area (Ae) mm²11.3
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²8.5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³217
FinishUncoated
Supplier Device PackageEP 10
Height5.20mm
Length11.80mm
Width7.85mm
Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65841A63A38
Related LinksB65841, B65841A63A38 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65841A63A38 Details Description
Related parts for B65841A63A38
MOSFET P-CH 30V 8.8A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
OSC XO 37.03MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 740MA 650 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf