| Internal Part Number | EIS-B65843AR65 | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Magnetics - Transformer, Inductor Components | |
| Family | Ferrite Cores | |
| Series | B65843A | |
| Core Type | EP | |
| Inductance Factor (Al) | 4µH | |
| Tolerance | -20%, +30% | |
| Gap | Ungapped | |
| Effective Permeability (µe) | 3950 | |
| Initial Permeability (µi) | 5200 | |
| Material | T65 | |
| Core Factor (ΣI/A) mm-1 | 1.24 | |
| Effective Length (le) mm | 24.2 | |
| Effective Area (Ae) mm² | 19.5 | |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm² | 14.9 | |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ | 472 | |
| Finish | Uncoated | |
| Supplier Device Package | EP 13 | |
| Height | 6.50mm | |
| Length | 12.80mm | |
| Width | 9.00mm | |