EPCOS (TDK) B65857A400E38
B65857A400E38 picture photo
Mfg. Part Number
B65857A400E38
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE EPX 400NH T38
Datasheet Download
B65857A400E38.pdf
Availability of B65857A400E38
QUANTITY
B65857A400E38 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65857A400E38
Internal Part NumberEIS-B65857A400E38
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65857A
Core TypeEPX
Inductance Factor (Al)400nH
Tolerance±7%
GapGapped
Effective Permeability (µe)291
Initial Permeability (µi)2300
MaterialT38
Core Factor (ΣI/A) mm-10.91
Effective Length (le) mm15.7
Effective Area (Ae) mm²17.2
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²13.9
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³270
FinishUncoated
Supplier Device PackageEPX 7 x 9
Height3.75mm
Length9.40mm
Width9.00mm
Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65857A400E38
Related LinksB65857, B65857A400E38 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65857A400E38 Details Description
Related parts for B65857A400E38
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.8A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf