EPCOS (TDK) B65887E160A41
B65887E160A41 picture photo
Mfg. Part Number
B65887E160A41
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE RM 160NH N41
Datasheet Download
B65887E160A41.pdf
Availability of B65887E160A41
QUANTITY
B65887E160A41 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65887E160A41
Internal Part NumberEIS-B65887E160A41
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65887
Core TypeRM
Inductance Factor (Al)160nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)45
Initial Permeability (µi)2800
MaterialN41
Core Factor (ΣI/A) mm-10.35
Effective Length (le) mm70
Effective Area (Ae) mm²200
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²170
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³14000
FinishUncoated
Supplier Device PackageRM 14
Height15.10mm
Length42.20mm
Width19.00mm
Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65887E160A41
Related LinksB65887, B65887E160A41 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65887E160A41 Details Description
Related parts for B65887E160A41
CONN RING 10-12 AWG #1/2 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOUCH M10 WOBBLE STICK 1M datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 4.53" datasheet.pdf
1016 TB RIS CLA SINGLE/T datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf