EPCOS (TDK) B72205S2251K101
B72205S2251K101 picture photo
Mfg. Part Number
B72205S2251K101
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 351V 800A DISC 5MM
Datasheet Download
B72205S2251K101.pdf
Availability of B72205S2251K101
QUANTITY
B72205S2251K101 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72205S2251K101
Internal Part NumberEIS-B72205S2251K101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy12J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72205S2251K101
Related LinksB72205S, B72205S2251K101 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72205S2251K101 Details Description
Related parts for B72205S2251K101
VARISTOR 297V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOD PWR ENT SWITCH SCREW 250V datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS STR KEY-XY 15AU datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 10A 11.2 MOHM datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 4.41"L X 2.62"W datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf