EPCOS (TDK) B72205S461K321
B72205S461K321 picture photo
Mfg. Part Number
B72205S461K321
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 675V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
B72205S461K321.pdf
Availability of B72205S461K321
QUANTITY
B72205S461K321 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72205S461K321
Internal Part NumberEIS-B72205S461K321
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy18J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72205S461K321
Related LinksB72205S, B72205S461K321 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72205S461K321 Details Description
Related parts for B72205S461K321
2.2MH H SERIES LINE FILTER datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR60A/MC60M/MKR60A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.3A TO-92 datasheet.pdf