EPCOS (TDK) B72210S300K131
B72210S300K131 picture photo
Mfg. Part Number
B72210S300K131
Brief Description
VARISTOR 42.3V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
B72210S300K131.pdf
Availability of B72210S300K131
QUANTITY
B72210S300K131 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72210S300K131
Internal Part NumberEIS-B72210S300K131
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy4.4J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72210S300K131
Related LinksB72210S, B72210S300K131 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72210S300K131 Details Description
Related parts for B72210S300K131
BACKSHELL DB9 SHIELD METAL PLAST datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 305MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 16A ITO220AC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
HDM BACKPLANE GUIDE POST datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf