EPCOS (TDK) B72210S511K101
B72210S511K101 picture photo
Mfg. Part Number
B72210S511K101
Brief Description
VARISTOR 738V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
B72210S511K101.pdf
Availability of B72210S511K101
QUANTITY
B72210S511K101 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72210S511K101
Internal Part NumberEIS-B72210S511K101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package3,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy55J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72210S511K101
Related LinksB72210S, B72210S511K101 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72210S511K101 Details Description
Related parts for B72210S511K101
CORD COIL REVERSED 8-8 BLACK 7' datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS VERT .050" GO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf