EPCOS (TDK) B72214S421K201
B72214S421K201 picture photo
Mfg. Part Number
B72214S421K201
Brief Description
VARISTOR 612V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
B72214S421K201.pdf
Availability of B72214S421K201
QUANTITY
B72214S421K201 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72214S421K201
Internal Part NumberEIS-B72214S421K201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package250
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy90J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72214S421K201
Related LinksB72214S, B72214S421K201 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72214S421K201 Details Description
Related parts for B72214S421K201
CONN RECEPT 6POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRL PROGR TRPL PLL CLK 20QSOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
RES FUSE 22 OHM 4W 5% UL AXIAL datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA datasheet.pdf
LED PETITE ZENIGATA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf