EPCOS (TDK) B72214S461K501
B72214S461K501 picture photo
Mfg. Part Number
B72214S461K501
Brief Description
VARISTOR 675V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
B72214S461K501.pdf
Availability of B72214S461K501
QUANTITY
B72214S461K501 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72214S461K501
Internal Part NumberEIS-B72214S461K501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package250
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy100J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72214S461K501
Related LinksB72214S, B72214S461K501 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72214S461K501 Details Description
Related parts for B72214S461K501
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A (Flash) Backlight, Camera Flash 20-DSBGA datasheet.pdf
PNUEMATIC MALE CONN 6MM datasheet.pdf
EUROSTYLE 9 53 FIXED PIN 3 CIR datasheet.pdf
IC CLK CK505 BROADWATER 64TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.056 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf