EPCOS (TDK) B72214S681K351
B72214S681K351 picture photo
Mfg. Part Number
B72214S681K351
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 990V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
B72214S681K351.pdf
Availability of B72214S681K351
QUANTITY
B72214S681K351 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72214S681K351
Internal Part NumberEIS-B72214S681K351
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)990V
Varistor Voltage (Typ)1100V (1.1kV)
Varistor Voltage (Max)1210V (1.21kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts680VAC
Maximum DC Volts895VDC
Energy140J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72214S681K351
Related LinksB72214S, B72214S681K351 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72214S681K351 Details Description
Related parts for B72214S681K351
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU FLASH 4K TX 868MHZ 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ICL 10 OHM 25% 3.2A 10.2MM datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 619 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf