EPCOS (TDK) B72214S681K351
B72214S681K351 picture photo
Mfg. Part Number
B72214S681K351
Brief Description
VARISTOR 990V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
B72214S681K351.pdf
Availability of B72214S681K351
QUANTITY
B72214S681K351 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72214S681K351
Internal Part NumberEIS-B72214S681K351
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)990V
Varistor Voltage (Typ)1100V (1.1kV)
Varistor Voltage (Max)1210V (1.21kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts680VAC
Maximum DC Volts895VDC
Energy140J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72214S681K351
Related LinksB72214S, B72214S681K351 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72214S681K351 Details Description
Related parts for B72214S681K351
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 8CH 2MSPS 48LQFP datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE/ORG DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS datasheet.pdf