EPCOS (TDK) B72220T2351K101
B72220T2351K101 picture photo
Mfg. Part Number
B72220T2351K101
Brief Description
VARISTOR 504V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
B72220T2351K101.pdf
Availability of B72220T2351K101
QUANTITY
B72220T2351K101 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72220T2351K101
Internal Part NumberEIS-B72220T2351K101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
PCN Design/SpecificationThermoFuse Varistors Laser Marking 24/Oct/2014
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)504V
Varistor Voltage (Typ)560V
Varistor Voltage (Max)616V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts350VAC
Maximum DC Volts460VDC
Energy273J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72220T2351K101
Related LinksB72220T, B72220T2351K101 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72220T2351K101 Details Description
Related parts for B72220T2351K101
RES 560 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1.5KV DARL 8DIP BJ datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 3W 4026 datasheet.pdf