EPCOS (TDK) B72500E0140S260
B72500E0140S260 picture photo
Mfg. Part Number
B72500E0140S260
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 22V 30A 0603
Datasheet Download
B72500E0140S260.pdf
Availability of B72500E0140S260
QUANTITY
B72500E0140S260 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72500E0140S260
Internal Part NumberEIS-B72500E0140S260
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Featured ProductB72500E Series
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)20.83V
Varistor Voltage (Typ)24.5V
Varistor Voltage (Max)28.18V
Current - Surge30A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy0.20J
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72500E0140S260
Related LinksB72500E, B72500E0140S260 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72500E0140S260 Details Description
Related parts for B72500E0140S260
Connector Receptacle, Pass Through 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 12"X5YD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 10A TP-FA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.05A 330 MOHM datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 20POS SINGLE datasheet.pdf
500 TB SOC MATCH/TH/TT datasheet.pdf
COVER datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V SOT363 datasheet.pdf