EPCOS (TDK) B72500T5170K60
B72500T5170K60 picture photo
Mfg. Part Number
B72500T5170K60
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 24.3V 30A 0603
Datasheet Download
B72500T5170K60.pdf
Availability of B72500T5170K60
QUANTITY
B72500T5170K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72500T5170K60
Internal Part NumberEIS-B72500T5170K60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package8,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge30A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy0.20J
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72500T5170K60
Related LinksB72500T, B72500T5170K60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72500T5170K60 Details Description
Related parts for B72500T5170K60
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-IND PLUG RJ45 4M datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 PIN RECP datasheet.pdf
150UF 35V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf