EPCOS (TDK) B72530T400K62
B72530T400K62 picture photo
Mfg. Part Number
B72530T400K62
Brief Description
VARISTOR 61.2V 250A 1210
Datasheet Download
B72530T400K62.pdf
Availability of B72530T400K62
QUANTITY
B72530T400K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72530T400K62
Internal Part NumberEIS-B72530T400K62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Energy2.3J
Package / Case1210 (3225 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72530T400K62
Related LinksB72530, B72530T400K62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72530T400K62 Details Description
Related parts for B72530T400K62
IC PSRAM 64MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLEXER 2:1 8SOIC datasheet.pdf
KIT POWER/TELCO NORTH AMERICA datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.12K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf