EPCOS (TDK) B72587E3140S218
B72587E3140S218 picture photo
Mfg. Part Number
B72587E3140S218
Brief Description
VARISTOR 16.94V 800A RADIAL
Datasheet Download
B72587E3140S218.pdf
Availability of B72587E3140S218
QUANTITY
B72587E3140S218 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72587E3140S218
Internal Part NumberEIS-B72587E3140S218
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)-
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)-
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts16VDC
Energy2.4J
Package / CaseRadial
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72587E3140S218
Related LinksB72587E, B72587E3140S218 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72587E3140S218 Details Description
Related parts for B72587E3140S218
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PMU FOR ADV APPLIC 40-LLP datasheet.pdf
FIXED IND 68MH 40MA 152 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
IPD 6.5-1.5MM SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf