| Internal Part Number | EIS-B72587H3200K51 | |
| Product Training Modules | Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 29.7V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 33V | |
| Varistor Voltage (Max) | 36.3V | |
| Current - Surge | 800A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 20VAC | |
| Maximum DC Volts | 26VDC | |
| Energy | 3.0J | |
| Package / Case | Radial | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | B72587H3200K51 | |
| Related Links | B72587H, B72587H3200K51 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor | |
 | 752703000 | CAP PUSHBUTTON ROUND RED | datasheet.pdf | |
 | 2-1445098-8 | CONN HEADER 3MM 8POS R/A GOLD | datasheet.pdf | |
 | 356-022-521-101 | CARDEDGE 22POS .156 BLACK | datasheet.pdf | |