KEMET B76006E4779M035
B76006E4779M035 picture photo
Mfg. Part Number
B76006E4779M035
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
Datasheet Download
B76006E4779M035.pdf
Availability of B76006E4779M035
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B76006E4779M035 Order Process
Ship out your order
Specifications of B76006E4779M035
Internal Part NumberEIS-B76006E4779M035
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesB760
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B76006E4779M035
Related LinksB76006E, B76006E4779M035 Datasheet, KEMET Distributor
B76006E4779M035 Details Description
Related parts for B76006E4779M035
IC REG LDO 2.8V 0.25A 10SON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 1.1A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 480MA 290 MOHM datasheet.pdf
762 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
PWR EDGE CARD datasheet.pdf
LED COB CXB1304 5000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 160VDC datasheet.pdf