EPCOS (TDK) B78108S1152J
B78108S1152J picture photo
Mfg. Part Number
B78108S1152J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.1A 200 MOHM TH
Datasheet Download
B78108S1152J.pdf
Availability of B78108S1152J
QUANTITY
B78108S1152J Order Process
Ship out your order
Specifications of B78108S1152J
Internal Part NumberEIS-B78108S1152J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant165MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78108S1152J
Related LinksB78108, B78108S1152J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78108S1152J Details Description
Related parts for B78108S1152J
FIXED IND 180UH 380MA 1.38 OHM datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR 40MHZ 8-USOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 80MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 128K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATH SB-220 -3-7 PLATE TRNSFRMR datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf