EPCOS (TDK) B78108S1682J
B78108S1682J picture photo
Mfg. Part Number
B78108S1682J
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 670MA 510 MOHM
Datasheet Download
B78108S1682J.pdf
Availability of B78108S1682J
QUANTITY
B78108S1682J Order Process
Ship out your order
Specifications of B78108S1682J
Internal Part NumberEIS-B78108S1682J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBC
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±5%
Current Rating670mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)510 mOhm Max
Q @ Freq65 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78108S1682J
Related LinksB78108, B78108S1682J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78108S1682J Details Description
Related parts for B78108S1682J
CABLE MMCX RA-SMA JACK RG316 24" datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 310MA TO92-3 datasheet.pdf