EPCOS (TDK) B78108T1272J
B78108T1272J picture photo
Mfg. Part Number
B78108T1272J
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 480MA 400 MOHM
Datasheet Download
B78108T1272J.pdf
Availability of B78108T1272J
QUANTITY
B78108T1272J Order Process
Ship out your order
Specifications of B78108T1272J
Internal Part NumberEIS-B78108T1272J
FamilyFixed Inductors
SeriesMCC
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant110MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78108T1272J
Related LinksB78108, B78108T1272J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78108T1272J Details Description
Related parts for B78108T1272J
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC XLATOR TTL-ECL QUAD 16SOEIAJ datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 442 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM P600 datasheet.pdf
LED OSLON BLUE CLEAR SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 8A DPAK datasheet.pdf