EPCOS (TDK) B78148S1102K
B78148S1102K picture photo
Mfg. Part Number
B78148S1102K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.2A 160 MOHM TH
Datasheet Download
B78148S1102K.pdf
Availability of B78148S1102K
QUANTITY
B78148S1102K Order Process
Ship out your order
Specifications of B78148S1102K
Internal Part NumberEIS-B78148S1102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant205MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78148S1102K
Related LinksB78148, B78148S1102K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78148S1102K Details Description
Related parts for B78148S1102K
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 5A SYNC 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
CONN FFC VERT 17POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf