EPCOS (TDK) B81122A1273M
B81122A1273M picture photo
Mfg. Part Number
B81122A1273M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 20% 250VAC RAD
Datasheet Download
B81122A1273M.pdf
Availability of B81122A1273M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B81122A1273M Order Process
Ship out your order
Specifications of B81122A1273M
Internal Part NumberEIS-B81122A1273M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB81122
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B81122A1273M
Related LinksB81122, B81122A1273M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B81122A1273M Details Description
Related parts for B81122A1273M
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC QUAD DS3/E3 TXRX 400-PBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 450VDC RAD 4LD datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 26POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf