EPCOS (TDK) B81141C1103M189
B81141C1103M189 picture photo
Mfg. Part Number
B81141C1103M189
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD
Datasheet Download
B81141C1103M189.pdf
Availability of B81141C1103M189
QUANTITY
B81141C1103M189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B81141C1103M189
Internal Part NumberEIS-B81141C1103M189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package5,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB81141
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B81141C1103M189
Related LinksB81141C, B81141C1103M189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B81141C1103M189 Details Description
Related parts for B81141C1103M189
BOX ABS GRAY 6.13"L X 8.7"W datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 100NS 56TSOP datasheet.pdf
LONG BLADE 15.75MM 0.62" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CANMDM-15SH013K datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf