EPCOS (TDK) B81141C1104M189
B81141C1104M189 picture photo
Mfg. Part Number
B81141C1104M189
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B81141C1104M189.pdf
Availability of B81141C1104M189
QUANTITY
B81141C1104M189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B81141C1104M189
Internal Part NumberEIS-B81141C1104M189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB81141
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B81141C1104M189
Related LinksB81141C, B81141C1104M189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B81141C1104M189 Details Description
Related parts for B81141C1104M189
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
1-3/4" TEE COVER 1" BEND IVORY datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf