EPCOS (TDK) B82141A1153K
B82141A1153K picture photo
Mfg. Part Number
B82141A1153K
Brief Description
FIXED IND 15UH 365MA 740 MOHM TH
Datasheet Download
B82141A1153K.pdf
Availability of B82141A1153K
QUANTITY
B82141A1153K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82141A1153K
Internal Part NumberEIS-B82141A1153K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating365mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)740 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.268" L (3.00mm x 6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82141A1153K
Related LinksB82141, B82141A1153K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82141A1153K Details Description
Related parts for B82141A1153K
IND DELAY LINE 1.6NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
PATCHCORD SOCKET-PIN PLUG RED datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf