EPCOS (TDK) B82141A1683J
B82141A1683J picture photo
Mfg. Part Number
B82141A1683J
Brief Description
FIXED IND 68UH 185MA 2.9 OHM TH
Datasheet Download
B82141A1683J.pdf
Availability of B82141A1683J
QUANTITY
B82141A1683J Order Process
Ship out your order
Specifications of B82141A1683J
Internal Part NumberEIS-B82141A1683J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±5%
Current Rating185mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.9 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant5.7MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.268" L (3.00mm x 6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82141A1683J
Related LinksB82141, B82141A1683J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82141A1683J Details Description
Related parts for B82141A1683J
FUSE GLASS 40MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT 9POS CRIMP datasheet.pdf
IC DRIVER VCSEL W/MON 24-TQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
3G3MX2 DNET OPT CARD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 60POS STRGHT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf