EPCOS (TDK) B82144B2473J
B82144B2473J picture photo
Mfg. Part Number
B82144B2473J
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.7A 270 MOHM TH
Datasheet Download
B82144B2473J.pdf
Availability of B82144B2473J
QUANTITY
B82144B2473J Order Process
Ship out your order
Specifications of B82144B2473J
Internal Part NumberEIS-B82144B2473J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±5%
Current Rating1.7A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)270 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant7.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)