EPCOS (TDK) B82144B2473J
B82144B2473J picture photo
Mfg. Part Number
B82144B2473J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.7A 270 MOHM TH
Datasheet Download
B82144B2473J.pdf
Availability of B82144B2473J
QUANTITY
B82144B2473J Order Process
Ship out your order
Specifications of B82144B2473J
Internal Part NumberEIS-B82144B2473J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±5%
Current Rating1.7A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)270 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant7.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82144B2473J
Related LinksB82144, B82144B2473J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82144B2473J Details Description
Related parts for B82144B2473J
TRANSMITTER ASK/FSK SGL TSSOP10 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SO datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TXRX ETHERNET 24QFN datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ASTD45SPL K datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf