EPCOS (TDK) B82144F2822K
B82144F2822K picture photo
Mfg. Part Number
B82144F2822K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 2.65A 105 MOHM
Datasheet Download
B82144F2822K.pdf
Availability of B82144F2822K
QUANTITY
B82144F2822K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82144F2822K
Internal Part NumberEIS-B82144F2822K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating2.65A
Current - Saturation3.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)105 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82144F2822K
Related LinksB82144, B82144F2822K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82144F2822K Details Description
Related parts for B82144F2822K
RES NTWRK 18 RES MULT OHM 27LBGA datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
AMPLIFIER, NPN, ANALOG OUT datasheet.pdf
6' 16/3 SPT-3 GREY PWR SUPPLY datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 50NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING PLUG 25POS datasheet.pdf