EPCOS (TDK) B82144F2823J
B82144F2823J picture photo
Mfg. Part Number
B82144F2823J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 1.4A 400 MOHM TH
Datasheet Download
B82144F2823J.pdf
Availability of B82144F2823J
QUANTITY
B82144F2823J Order Process
Ship out your order
Specifications of B82144F2823J
Internal Part NumberEIS-B82144F2823J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±5%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82144F2823J
Related LinksB82144, B82144F2823J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82144F2823J Details Description
Related parts for B82144F2823J
CONN HEADER 74POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 1.32MM UFL-UFL 4.33" datasheet.pdf
RES 998K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
USB STICK TMS320C5535 EZDSP datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 75K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC CTLR DUAL PHASE VFQFPN datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
FIXED IND 3.2NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf