EPCOS (TDK) B82412A3560K
B82412A3560K picture photo
Mfg. Part Number
B82412A3560K
Brief Description
FIXED IND 56NH 460MA 230 MOHM
Datasheet Download
B82412A3560K.pdf
Availability of B82412A3560K
QUANTITY
B82412A3560K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82412A3560K
Internal Part NumberEIS-B82412A3560K
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.43GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82412A3560K
Related LinksB82412, B82412A3560K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82412A3560K Details Description
Related parts for B82412A3560K
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC I2C 2:1 SELECTOR 16-TSSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY 5.5X2.1MM M/F R/A 6' datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 3"W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
MICRO 9C PIN 5" RBW 11/26 JP datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf