EPCOS (TDK) B82422T1563K
B82422T1563K picture photo
Mfg. Part Number
B82422T1563K
Brief Description
FIXED IND 56UH 60MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
B82422T1563K.pdf
Availability of B82422T1563K
QUANTITY
B82422T1563K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82422T1563K
Internal Part NumberEIS-B82422T1563K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB82422x Material 07/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq27 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82422T1563K
Related LinksB82422, B82422T1563K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82422T1563K Details Description
Related parts for B82422T1563K
FIXED IND 150UH 850MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 5.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 495MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf