EPCOS (TDK) B82432C1222K
B82432C1222K picture photo
Mfg. Part Number
B82432C1222K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 480MA 430 MOHM
Datasheet Download
B82432C1222K.pdf
Availability of B82432C1222K
QUANTITY
B82432C1222K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82432C1222K
Internal Part NumberEIS-B82432C1222K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SIMID
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82432C1222K
Related LinksB82432, B82432C1222K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82432C1222K Details Description
Related parts for B82432C1222K
CAP FILM 0.82UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
LED FIBER OPTIC 660NM RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf